Doporučujeme

Brusinky

Brusinky jsou výborné pro zlepšení prokrvení dolních končetin, prevence proti křečovým žílám. Dále jsou brusinky doporučovány při cukrovce, hypertenzi, arterioskleróze a nemocích sítnice oka, které zapříčiňují ztrátu ostrosti vidění.

Taktéž mají antiseptické a antibiotické účinky na bakterie, které způsobují infekce močových cest. Ve srovnání s většinou antibiotik používaných k léčbě opakovaných infekcí dolních močových cest mají brusinky jednu velkou výhodu, nevyvolávají rezistenci bakterií, která je u antibiotik obvyklým jevem. Proto se zejména doporučují v případě chronické nebo recidivující infekce močového měchýře. Aby se projevili účinky brusinek a brusinkové šťávy, je třeba dlouhodobé užívání, denně po dobu jednoho až tří měsíců.

Brusinky mají vysoký podíl vitamínu A, E a C, železa, vápníku, draslíku a antioxidantů. To poslední zmíněné může vysvětlovat jejich schopnosti boje s rakovinným bujením a srdečními chorobami. Brusinky zvyšují podíl „dobrých" HD tuků a v laboratorních podmínkách zpomalují růst rakovinných buněk jater a prsu.

Dýňová semínka

Semínka tykví obsahují až 45% nenasycených mastných kyselin a nukleové kyseliny, které regenerují tělesné buňky a pomáhají zdravému růstu těla. Dýňová semena pomáhají při metabolismu vápníku a při přestavbě karotenu v bioaktivní vitamín A. Semínka můžeme pražit, dochucovat s nimi saláty, nebo je jen usušené chroupat u televize.

Goji - součást zdravého jídelníčku

Goji bývá opěvována především kvůli své vysoké výživové hodnotě. Bobule obsahují jedenáct minerálů, osmnáct aminokyselin, šest základních vitamínů, stopové prvky, polysacharidy, mastné kyseliny, karotenoidy (např. Beta karoten), fenol, kyselinu linoleovou, antioxidanty a jiné. Vysoké množství posledně jmenovaných antioxidantů je důvodem, proč je dnes tak populární složkou zdravého jídelníčku - každý přece ví, že antioxidanty zpomalují stárnutí a stárnout nechce nikdo.

Goji je komerční název pro plody dvou velmi příbuzných rostlin - kustovnice cizí (Lycium barbarum) a kustovnice čínské (Lycium chinense). Obě tyto rostliny patří do čeledi lilkovitých a svůj domov mají v jihovýchodní Evropě a Asii. Bobule této rostliny jsou v přírodní medicíně, především čínské a tibetské, používány po staletí. Je tedy s podivem, že u nás, i jinde na Západě, získávají své postavení a oblibu až poslední dva roky.

Chalva

Mlsáte rádi a potom máte výčitky svědomí? Hledáte zdravější mlsání, které se hodí i do zdravého jídelníčku? Vyzkoušejte chalvu a jistě nebudete litovat - chalva patří mezi velké delikatesy! Navíc je velmi výživná a energeticky vydatná (proto stačí jen kousek na namlsání), obsahuje plno bílkovin, sacharidů i zdravých tuků, což u klasických sladkostí nebývá.

Co je to chalva?
Slovo chalva (halva) původem pochází z arabštiny. Ve světě se používá mnoho názvů. Chalva vyrobená z hrubé pšeničné krupice je populární v Indii, Turecku nebo Pákistánu. Jiné běžné typy chalvy se vyrábějí z tahini (pasta ze sezamových semínek). Je nejoblíbenější ve východní části Středozemního moře a Balkánu.

Chalva může být vyrobena i z různých druhů semínek, například slunečnicová semena, ořechů, dokonce i fazolí, čočky a zeleniny - mrkev, dýně. U nás je k sehnání (i podle mě nejlépe chutná) klasická sezamová chalva. Většina typů chalvy mají tuhou konzistenci, ale zakoupíte také chalvu drobivou nebo sušší.

Ibišek - posvátný elixír mládí

Je to jednoletá teplomilná bylina s krásnými květy s červeným okem uprostřed. Tyto květy jsou oboupohlavné a vyrůstají v úžlabí listů. Je to mohutná rostlina, chlupatá lodyha může dorůst do výšky až 3 metrů. Plodem je jedlá 6-20 cm dlouhá kuželovitá tobolka, podélně brázditá, která může obsahovat až 60 semínek.

Příznivé účinky na organismus:

 • má vysoký obsah vitamínů (hlavně vitamín C), minerálů a solí
 • je výborný při nadměrném pocení (pro sportovce, v nemoci, v létě, při cestování do horkých krajů)
 • vychlazený snižuje horečku
 • obsahuje ženské pohlavní hormony estrogeny
 • působí příznivě na srdeční činnost
 • obsahuje antioxidanty, které omezují ukládání tuku v tepnách
 • pomáhá při léčbě vysokého krevního tlaku
 • pomáhá při nemocech jater
 • přispívá k rozpouštění močových kamenů
 • rozpouští tukové usazeniny a přispívá ke spalování tuků
 • snižuje hladinu krevního cholesterolu
 • působí antibioticky
 • je vhodný i pro děti, těhotné a kojící ženy

Tykev

Tykev obecná tak jak ji známe dnes, pochází z oblastí dnešního Texasu a Mexika.

Takže, k čemu pojídat semínka tykví, nebo užívat olej lisovaný ze semínek tykve, který je koncentrátem účinných látek. Semena obsahují olej - bohatý na mastné nenasycené kyseliny OMEGA 3,6 a 9, fytosteroly (rostlinné hormony), bílkoviny, enzymy, karoteny, provitamíny vitamínu A, vitamín C, B1, B2, B3 E, vysoký je obsah Zinku, Selenu, Draslíku, Fosforu, Hořčíku,Calcium, příznivý je nízký obsah Sodíku.

Účinné látky tykve
Dužina tykve je bohatá na vodu i vlákninu, obsahuje měď, hořčík, vápník, železo, draslík, fosfor, zinek a další minerální látky. Tykve obsahují nenasycené mastné kyseliny, kyselinu pantotenovou, stopové prvky, vitamíny řady B, provitamíny A - karoteny a vitamín C.

Léčivé účinky na organismus
Tykve podporují trávení a odstraňují škodliviny za střev, působí močopudně a ulevuje při chorobách ledvin a prostaty. Účinné látky snižují hladinu tuků v krvi, posilují imunitní systém, zklidňují nervy a nenasycené mastné kyseliny pomáhají slinivce břišní, proti rakovině, podporují činnost srdce a regenerují tělesné buňky. Kyselina pantotenová pomáhá při otravě organismu a vitamín A podporuje zrak a stabilizuje vlasy, pleť i zuby. Dýně zásobuje tělo vitamíny a její semena pomáhají proti tasemnici a hlístům. Tykve odvodňují organismus, a proto pomáhají při obezitě, vzhledem ke své nízké nutriční hodnotě bývají součástí redukčních diet.

Zázvor

V období viróz a nachlazení nezapomeňte mít doma čerstvý zázvor. Pomůže posílit imunitu, Výborný jak při prevenci, tak při léčbě nachlazení.Navíc si do jídelníčku zařadíte chutný nápoj.

Je totiž vyzkoušené, že když se ho naučíte konzumovat a mít rádi, zimu budete mít pod kontrolou. Celkově působí proti nevolnostem, plynatosti a nadýmání. Rozpouští hleny, má protizánětlivé účinky a má pozitivní vliv na krevní oběh. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi a v játrech a zvyšuje produkci žluče. S úspěchem se používá při kinetózách (cestovní nevolnosti) a těhotenských nevolnostech (jen v malém množství.)

Kousky zázvoru stačí jen zalít horkou vodou a nechat chvíli vyluhovat.

Zázvor bývá nazýván všelékem. Jeho léčivé účinky oceníte nejen při nachlazení a zažívacích potížích. Lze konzumovat s medem či citrónem.

Největší pozornosti se těší zázvorové nápoje (čaje, limonády či pivo) a pokrmy s čerstvým zázvorem nebo zázvorem ve formě kořene.